Základní škola
Frýdek-Místek, Pionýrů 400

Akce ŠD 2014/15

Aerobic ve studiu Maja

V letošním školním roce naše družina spolupracuje se studiem Mája. Děvčata a chlapci sem chodí 1x za 14 dní zacvičit si aerobic a zumbu pod vedením lektorky Klárky. Někteří chodí pravidelně a jiní podle momentálního zájmu o pohyb. Počet zájemců se pohybuje od 12-20 . Jsme velice rádi, že tato spolupráce vznikla, protože si děti mohou vyzkoušet pohyb při hudbě, který je jiný než cvičení v tělocvičně. Byli bychom rádi, kdyby se podařilo zajistit toto cvičení i v příštím školním roce.

Fotografie


Odpoledne se zvířátky

Dne 28. května se v naší družině opět konala akce Odpoledne se zvířátky. Na tuto akci se některé děti těší dlouho dopředu, protože si v tento den mohou do družiny přinést svého domácího mazlíčka. Toho potom ukáží všem ostatním a    povypráví nám o něm nějaké zajímavosti. Drobná zvířátka v přepravkách si děti mohly přinést už ráno před vyučování. Kočičky a pejsci se přišli ukázat až odpoledne v doprovodu dospělých páníčků-rodičů a prarodičů. Děti si mohly prohlédnout křečky, morčata, želvy, andulku, králíčky, potkana, kočičky, pejsky, strašilku i velké šneky.

Fotografie


Beseda ve ŠD

Dne 27. 5. 2015 naší školní družinu navštívila vedoucí psího útulku paní Vinklárková. Přišla v doprovodu svého psího kamaráda, hladkosrstého foxteriéra Backa, kterého si osvojila. Dětem zajímavě povyprávěla zajímavosti z historie útulku a jeho provozu. Dozvěděli jsme se, že útulek je v provozu již více než 20 let, nyní je v něm umístěno asi 50 pejsků. Ročně dochází k odchytu až 700 psů. Děti se také dozvěděly smutné i veselé příběhy některých pejsků. Paní Vinklárková dostala pro své svěřence psí dobrotky. Dětem se akce líbila.


Velikonoční řádění

Na první aprílovou noc připravily vychovatelky pro děti školní družiny noční akci – spaní ve škole pod názvem Velikonoční řádění. Všichni účastníci akce se dostavili do školy v 18 hodin, vybaveni spacáky, karimatkami, plyšovými mazlíčky, baterkami a zásobami jídla a pití. Jelikož zájem o akci byl velký, rozdělily se děti do dvou skupin. První skupina se zahřála v tělocvičně při soutěžích s velikonočním námětem /přenášení vajíček na lžíci, skákání přes překážky jako zajíci apod./ Řádění v tělocvičně bylo zakončeno závěrečnou velikonoční hrou. Druhá skupina si zatančila na diskotéce, která byla zpestřena tanečními soutěžemi. Poté se obě skupiny vystřídaly. Po vyčerpávajících soutěžích bylo nutno doplnit energii. Všichni si vybalili zásoby jídla a pití a povečeřeli. Následovala příprava pelíšků a kontrola funkčnosti baterek. Po úplném setmění přišla na řadu noční stezka odvahy po areálu školy. Tato akce byla zcela dobrovolná, ale bylo jen málo těch, kteří si ji nechali ujít. Důkazem absolvování trasy byl vlastnoruční podpis na listině na konci stezky. Po napínavém dobrodružství se děti s chutí podívaly na dětskou komedii „Ať žijí duchové“. Pak už následovala jen večerka a dlouhé usínání. Noc byla klidná, ale ráno už bylo zase živo. Děti při snídani probíraly svoje dojmy a zážitky. Při balení svých věcí si vyzkoušely, jak obtížné je poskládat objemný spacák do miniaturního obalu. V 8 hodin ráno se všichni rozcházeli domů s jedinou otázkou „Kdy zase bude taková akce?“


Výtvarná soutěž školních družin

Výtvarná soutěž školních družin se konala 25. února 2015 na 5. ZŠ ve Frýdku-Místku. Této soutěže se zúčastnili i žáci naší školy. Jako soutěžní téma si vylosovali: Probouzíme jaro.

Reprezentovali nás: Pokorná Nicol  1.C, Tarožíková Michaela  2.B, Veličková Nikol  3.B, Klekarová Sofie  4.B, Roman Ondřej  5.A

Umístění:

2. místo Klekarová Sofie

3. místo Veličková Nikol

3. místo Roman Ondřej

Všem děkujeme za reprezentaci.

Fotografie


Malý doktor

Před jarními prázdninami 26. února ve školní družině proběhl projektový den „Malý doktor“. Žáci pracovali ve třech skupinkách.

První skupinku vedla maminka-zdravotnice Martina Marciňová, která s dětmi probírala resuscitaci neboli oživování člověka. Vše kolem této problematiky dětem vysvětlila a prakticky ukázala na modelové figuríně. Většinou všechny děti si oživování také samy vyzkoušely.

Druhá skupinka pracovala pod vedením maminky-zdravotnice Martiny Najmanové, která dětem podávala praktické informace, jak se mají zachovat např.: při nalezení klíštěte na těle, při uštknutí hadem nebo při bodnutí vosou či včelou.

Třetí skupinku vedla maminka-zdravotnice Lucie Smolenová, která s dětmi rozebrala téma astmatu a alergií. Vysvětlila jim, jak by mohly pomoci někomu při záchvatu, ukázala jim pomůcky, které astmatici používají.

Všechny děti prošly postupně všemi skupinkami. Na závěr tohoto projektového odpoledne si mohl každý vyzkoušet test ze zdravovědy.

Všem maminkám velice děkujeme za jejich čas a pěknou práci, kterou na projektovém dni odvedly.

Fotografie


Malý kuchtík

V letošním školním roce v naší školní družině začal pracovat nový zájmový kroužek Malý kuchtík, pod vedením vychovatelek M. Bůžkové a I. Klepkové. Kroužek je každý týden ve čtvrtek odpoledne a je plně obsazen. O vaření a pečení je mezi dětmi velký zájem. Děti si jídlo uvaří, zapíší recept, pochutnají si a vždy ještě donesou domů malou ochutnávku svých výtvorů. Spolu s vychovatelkami připravují jak jídla teplá a vařená, tak studenou kuchyni. Zatím mají ve svých receptech zapsané: polévky-rajskou a čočkovou, buchtičky s vanilkovým krémem, vaječinu, sýrový hamburger, toasty, vánoční cukroví, jednohubky, krupicovou kaši, ovocný salát, tvarožník, polární lišky z listového těsta, uhlířské těstoviny a další lákavé dobroty.

Fotografie


Miniparalympiáda

 V měsíci lednu si děti měly možnost vyzkoušet alespoň na pár chvil jaké to je, žít s nějakým omezením neboli handicapem, nemít třeba ruce, nohy, ztratit sluch nebo přijít o zrak. V naší sportovní hale si v úterý 27. ledna poměřily své síly hned v několika disciplínách. Soutěžily např. ve stavění věže z kvádrů pomocí jedné ruky, rozvazovaly jednou rukou uzly, trefovaly se do koše poslepu nebo stavěly věž z válců pouze pomocí nohou. Ve družstvech pak děti absolvovaly slalomy po jedné noze a jízdy trakařů ve dvojicích. Pomocí znaků, které ukazovala paní vychovatelka, prováděly děti různé cvičební úkony, jako je leh na břicho, poskoky, dřep. V průběhu ledna si děti v jednotlivých odděleních vyzkoušely třeba malování obrázku se zavázanýma očima nebo si balily svou aktovku pouze jednou rukou. Ne vždy se jim vše podařilo, jak by chtěly, ale alespoň viděly, že naši handicapovaní spoluobčané to v běžném životě nemají vůbec jednoduché.


Výtvarná dílna

Dne 4. 12. 2014 školní družina ve spolupráci s panem Samuelem Fojtů připravila pro žáky a rodiče Výtvarnou dílnu. Děti si mohly zakoupit různé tvary sklíček a poté si je vymalovat dle vlastní fantazie. Vytvořily si tak náušnice, přívěšky, malované svíčníky a další krásné a zajímavé věci. Kdo nechtěl vytvářet, mohl si koupit hotové výrobky, např.: Sadu náušnic s přívěškem, barevného andělíčka na zavěšení, přívěšek s iniciálou. Akce i přes malou účast byla velmi pěkná a ti, kteří  přišli, byli spokojeni a odnášeli si pěkné výrobky.

Fotografie


Indiánskou stezkou

Dne 4. 11. uspořádaly vychovatelky pro děti školní družiny Indiánské odpoledne plné soutěží a zábavy. Děti měly možnost na jednotlivých stanovištích uplatnit svou šikovnost, odvahu, zdatnost i obratnost v různých netradičních soutěžích.:

HOD NA BIZONA, CESTA PŘES ŘEKU PO KAMENECH, INDIÁNSKÁ STEZKA ODVAHY, PŘECHOD PO LANĚ…

V jednotlivých odděleních probíhala výroba čelenek, pásků, indiánských lapačů snů. Děti si také mohly u klavíru zazpívat indiánské písně. Namalovaly si totemy a vybarvovaly mandaly.

Za své nadšení i sportovní výkony dostaly nakonec i sladkou odměnu.

Fotografie