Základní škola
Frýdek-Místek, Pionýrů 400

Školní akce

Závěrečný školní turnaj v šachu

Šachisté a šachistky 1. a 2. tříd se zúčastnili 27. června 2017 turnaje, ze kterého si odnesli pěkné zážitky, diplomy, medaile, ale také vysvědčení za celoroční práci v šachovém kroužku.

Děti spolu sehrály pod vedením Antonína Surmy z Beskydské šachové školy a trenérek šachu Ireny Formánkové a Petry Sedláčkové celkem 6 partií, po kterých byli známi vítězové.

1. třídy – chlapci

 1. Boháč Daniel, 1.B
 2. Chatt Oliver, 1.A
 3. Martínek Vojtěch, 1.B

1. třídy – dívky

 1. Klechová Barbora, 1.B
 2. Sváková Michaela, 1.A
 3. Murínová Dominika, 1.B

2. třídy – chlapci

Pleva Jakub, 2.B

Folvarčný Ondřej, 2.B

Prokeš Matěj, 2.B

2. třídy – dívky

Siegelsteinová Klára, 2.A

Egertová Rebeca, 2.B

Ungrová Kateřina, 2.A

Všem dětem děkujeme za účast a skvělou atmosféru!

Fotografie.

Celkové výsledky:

 1. třídy

http://chess-results.com/tnr288790.aspx?lan=5&art=1&turdet=YES&wi=821

 1. třídy

http://chess-results.com/tnr288791.aspx?lan=5&art=1&rd=6&turdet=YES&wi=821


Exkurze 9. tříd do Krakova a Osvětimi (29. 5. 2017)

Fotografie


U6 – ÚŽASNÝ SVĚT VĚDY A TECHNIKY

Autor článku: Natalia Koláčková, 9.A

Také patří mezi jedno z vašich tajných přání strávit den v přítomnosti kamer a v záři reflektorů? A co teprve, když se vám toto přání vyplní a navíc si u toho i zasoutěžíte a dostanete do krve trochu toho adrenalinu?

V úterý 6. června jsem se spolu se svými spolužáky vydala do nedaleké Ostravy. Úkol byl jasný. Být součástí pořadu Úžasný svět vědy a techniky a společně s členy našeho družstva, tedy Táňou, Tomášem, Šimonem z 9.A a Ondrou z 8.A, porazit soupeře.

U6 – Úžasný svět vědy a techniky je zábavný soutěžní vědomostní pořad České televize. Po celou dobu vás jím provází Petr Vaněk, jehož rolí je pan Továrník, a Karel Zima, jenž ztvárňuje lehce nešikovného a popleteného asistenta Ducháčka.

Tento pořad ale není pouze o nás týmech a o již zmíněných pánech. Už při příchodu se nás ujala dáma z produkce a maskérka, která se postarala o to, abychom v televizi vypadali dobře. Dále jsme se seznámili se scenáristy, kameramany a hlavně s režisérem, který při natáčení hraje opravdu velikou roli. Nikdy jsem netušila, že k natočení pouhého jednoho dílu je zapotřebí místnost plná lidí a že to zabere tolik času.

Naším prvním soutěžním úkolem byl kvíz. Pro ten si oba dva z týmů zvolili jednoho soutěžícího a ten následně musel obhájit své znalosti. Kvíz skončil nerozhodně a my jsme se vydali za dalšími úkoly. Například hledání indicií v katakombách, sestrojování vynálezu nebo plnění různých dalších disciplín.

Náš bodový stav byl stále velice vyrovnaný. Nikdo z nás se nechtěl vzdát jediného bodu. Nakonec ale rozhodla poslední disciplína, ta spočívala v uhádnutí jména vědce či významné osobnosti, za kterou se převlékl pan Továrník. A jak jsme dopadli? Na to se musíte podívat koncem června v televizi.

I když jsem se tohoto dne opravdu bála a téměř všichni jsme zažívali okamžiky nervozity a strachu z nepodařeného záběru, jsem velice ráda, že jsem si mohla zasoutěžit a hlavně jsem vděčna za příležitost vidět věci, které běžně doma neuvidím, jelikož jsou skryty našim očím.  Stálo to opravdu za to.

A nezapomeňte se stále usmívat, nikdy totiž nevíte, zda vás právě někdo netočí.


Veřejná předehrávka

V úterý 23. 5. 2017 se opět po roce konala ve školní aule Veřejná předehrávka. Tento malý koncert je vždy završením práce žáků klavírních kroužků, ale i pěveckého sboru.

V dusném odpoledni se v aule sešlo velké množství rodičů, rodinných příslušníků vystupujících, i těch, kteří mají rádi hudbu.

Naši klavíristé předvedli vše, co se během školního roku naučili a nebylo toho málo. Všichni hráli krásně a chválíme je za jejich výkony.

I pěvecký sbor se nenechal zahanbit. Připravil si pro posluchače písně divadla Semafor a těmito veselými písněmi završil povedený koncert. Kromě členů pěveckého sboru chválíme i Veroniku Haluzíkovou, která sbor doprovázela na klavír. Byla to její premiéra v roli korepetitorky sboru. Musíme dodat, že velmi povedená.

Všem ještě jednou děkujeme a těšíme se příští rok.


 Sluníčkový barevný den

Výsledek obrázku pro sluníčko

Fotografie

Pořadí tříd:

 1. stupeň:
  1. 2.A
  2. 4.B
  3. 2.C a 4.A
 2. stupeň:
  1. 6.A
  2. 7.A
  3. 7.C

Exkurze do České televize Ostrava

Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik toho musí moderátor během svého hovoru do kamery vnímat? Není to vůbec snadné. Současně se čtením ze čtecího zařízení musí dávat pozor na pokyny režiséra, svůj postoj, střídat pohledy do kamer, možné komplikace vyřešit improvizací a u toho se ještě celou dobu usmívat.

Ve středu 15. března jsme s panem ředitelem, paní učitelkou Seidlerovou a mladšími spolužáky absolvovali exkurzi do ČT Ostrava.

Historie prvního televizního studia pro Moravu a Slezsko sahá až do roku 1955, kdy bylo na Silvestra v Ostravě – Hošťálkovicích uskutečněno první vysílání pro Ostravsko. Dnes se areál televize nachází na Dvořákově ulici a vlastní 6 televizních stanic (ČT 1, ČT 2, ČT 24, ČT Sport, ČT Art a ČT Déčko).

Celková prohlídka trvala asi dvě hodiny. Nejprve jsme navštívili zpravodajské studio, kde se natáčí především Regionální zprávy, vysílané vždy ve 12 a 18 hodin. Vybaveno bylo bílým zpravodajským stolem, plátnem, na kterém se promítalo pozadí, ze stropu nás ozařovaly reflektory všech barev a velikostí a dávat pozor jsme si museli i na dvě kamery, čtečky a další elektroniku.

Na druhé straně se nacházel tzv. greenscreen, zelené plátno, na které se promítá obraz, jenž není ve studiu vidět, ovšem divákům u televizních obrazovek připadá toto pozadí přirozeně. Díky greenscreenu se může vysílat počasí, vzniká spousta filmových triků a také mohla být například dotočena známá pohádka Dvanáct měsíčků.

Ve druhém studiu byly ještě kulisy z pořadu Dobré ráno. Zde se nám líbilo, protože jsme mohli vše prozkoumat a prohlédnout si zblízka. Dále jsme navštívili režii, mohli jsme vidět práci zvukařů, grafiků i samotného režiséra, který na vše dohlíží.

Předposlední místo prohlídky byla střižna. Krátké video nám přiblížilo nelehkou práci střihačů. Pro tuto profesi musíte mít cit pro grafiku, zvuk a samozřejmě elektroniku.

Poslední zastávkou byla maskérna. Všude bylo plno paruk a líčidel a v neposlední řadě i skříně plné kostýmů herců a moderátorů.

Výlet se mi velmi líbil a myslím, že všichni zúčastnění už nebudou oceňovat práci pouze několika jedinců, které vidíme na televizních obrazovkách, ale celého televizního štábu, čítajícího někdy i 40 – 50 lidí.

Velké poděkování patří paní Nadě Chattové za zprostředkování této zajímavé exkurze.

Autorka článku: Taťána Krpcová, 9.A

Fotografie


Zimní výcvikový kurz

Letošnímu zimnímu výcvikovému kurzu pro 7. ročník, který proběhl 20. – 24. února v areálu Ski Parku Gruň, příliš nepřálo počasí. Sněhu bylo sice na sjezdovkách dostatečné množství, ale teplo a mrholení jeho kvalitu zhoršovaly. Hlavně středeční výcvik byl jen pro opravdové tvrďáky a nutno říct, že by možná bylo lepší lyžovat s deštníkem v ruce. Naši žáci ovšem ukázali, že jsou připraveni vypořádat  se i s nepřízní počasí a vydrželi. Společně jsme pak vyždímali nejen rukavice, bundy a kalhoty, ale mnozí i spodní prádlo. Vše naštěstí do dalšího dne uschlo, a proto se ve čtvrtek dopoledne uskutečnil trénink na odpolední závod SUPER G, kterého se zúčastnili jak ti, kteří jsou již na lyžích zkušení, tak také ti, kteří na ZVK jeli jako úplní začátečníci. Výsledky nejrychlejších jsou vyvěšeny na síti ve škole.

Všem žákům, kteří  zimní výcvikový kurz absolvovali, patří poděkování. Učitelé a instruktoři věří, že žáci své lyžařské a snowboardové dovednosti budou i nadále zlepšovat. Fotografie najdete ve fotogalerii školy.

Fotografie

Stupně vítězů slalomu SUPER G
Tým „To nejde“ „Pomeranči“
1. Jakub Buchta 44,95 1. Daniel Braun 30,10
2. Kristýna Kanioková 49,23 2. Michael Czudek 30,39
3. Adéla Kolková 52,43 3. Ondřej Roman 31,23
1. Tereza Nováková 30,60
„Citrónci“ 2. Nicol Nováková 32,95
1. Vojtěch Drahotuský 41,10 3. Veronika Haluzíková 35,50
2. Jiří Pavelek 41,89
3. Vojtěch Valyi 46,55
„Snowboarďáci“
1. Adéla Stachurová 39,59 1. Eliška Skotnicová 47,22
2. Adéla Blahutová 40,16 2. Adéla Podracká 49,00
3. Adéla Šnytová 41,60 3. Hana Kubínková 59,76

Školní kolo pěvecké soutěže Loutnička

Dne 20. 2. 2017 se na naší škole uskutečnilo školní kolo pěvecké soutěže Loutnička. V úvodu jsme si společně zazpívali píseň Okolo Frýdku cestička a následně jsme se pustili do sólových zpěvů v jednotlivých kategoriích. Atmosféra v sále byla příjemná a dětem to krásně zpívalo. A jak to celé dopadlo?

Zde je konečné pořadí:

1.kategorie – žáci 1. tříd:

 1. místo Erika Běčáková z 1.C
 2. místo Dominika Murínová z 1.B
 3. Kristýna Szantayová z 1.A

2.kategorie – žáci 2. a 3. tříd:

 1. místo Hana Dvorská z 3.A
 2. místo Adéla Dluhošová z 3.B
 3. místo Tereza Čihánková z 2.A

 3.kategorie – žáci 4. a 5. tříd:

 1. místo Filip Ručka z 4.B
 2. místo Žaneta Buryová z 5.A
 3. místo Matyáš Paseka z 4.A

Postupujícím žákům gratulujeme a přejeme jim hodně štěstí v obvodním kole, které se uskuteční 21. 3. 2017.


Miniolympiáda v Aj pro žáky 5. tříd

Ve středu 15.2. proběhlo školní kolo konverzační soutěže z Aj pro žáky 5. tříd, kde si žáci vyzkoušeli své znalosti a schopnosti používat anglický jazyk. Porota ve složení paní učitelky Fialové, Gryczové a pana učitele Velčovského vyhodnotila na 1. místě Terezu Stehlíkovou z 5.B, na 2. místě Hanu Maštalířovou z 5.B a 3. místo získala Barbora Šputová z 5.A. Tereza Stehlíková bude reprezentovat školu v dalším kole, které se uskuteční 21.3.2017. Gratulujeme.


Lyžáček již pošesté

Již šestým rokem se skupina dětí z 1. stupně naší školy těšila na zimní lyžařský zážitek. Projekt LYŽÁČEK, který funguje úspěšně již šestým rokem a je zaměřen na lyžování žáků prvního stupně, se opět vydařil. Krásné čtyři dny žáci se svými vyučujícími prožili ve středisku Ski Park Gruň v Beskydech.

Nádherně upravené sjezdovky, dvousedačková lanovka a vlek fungovaly báječně a děti si lyžování užily po celé čtyři dny. Večer se dozvěděly něco o chování na lyžařských svazích, podívaly se na zajímavosti ze světa lyžování nebo na své vlastní fotografie, pořizované průběžně během celého pobytu. Poslední večer nechybělo vyhlašování vítězů závodů, které absolvovali všichni účastníci zájezdu. Tedy i ti, kteří stáli na lyžích poprvé.

Pobyt byl ozvláštněn i večerním rozdáváním pololetního vysvědčení, ale děti nejdříve musely absolvovat malou sněhovou rozcvičku zakončenou ledovou skluzavkou. Až poté si přebraly své pololetní odměny. Objevily se hlavně jedničky, sem tam nějaká dvojka a minimum trojek, takže dětem úsměvy nechyběly a budou mít na toto vysvědčení pěknou vzpomínku.

Výborná hotelová kuchyně, příjemné ubytování i personál byly již jen třešničkou na dortu celého pobytu.

Vyučující TV


Školní kolo recitační soutěže 1. stupně

Také v tomto školním roce proběhlo školní kolo recitační soutěže, ve kterém mělo celkem 23 dětí ze všech tříd 1. stupně šanci pokusit se svým přednesem postoupit do obvodního kola.

Všechny děti se moc snažily, ale postoupit mohli jen ti nejlepší.

Komu se to letos podařilo?

0. kategorie – 1. třídy

 1. místo – Erika Běčáková (1.C)
 2. místo – Natálie Juřicová (1.B)
 3. místo – Dominika Murínová (1.B)

1. kategorie – 2. a 3. třídy

 1. místo – Štěpán Chudý (2.A)
 2. místo – Anna Zelenková (3.B)
 3. místo – Jan Maršálek (2.C)

2. kategorie – 4. a 5. třídy

 1. místo – Jan Gnojek (4.A)
 2. místo – Kateřina Peterková (5.B)
 3. místo – Matyáš Čadan (5.B)

Všem postupujícím recitátorům gratulujeme a přejeme hodně štěstí v dalším kole, které proběhne 21. 2. 2017 na 8. ZŠ.

Fotografie


Recitační soutěž – 2. stupeň

Školní kolo recitační soutěže pro žáky 2. stupně proběhlo 23. ledna za hojné účasti především mladších žáků ze 6. a 7. tříd, ve III. kategorii. Porota ve složení paní učitelky Hradilová, Rzymanová a pan učitel Hrabec vyhodnotila na 1. místě Tomáše Cvika ze 7.A, na 2. místě Barboru Švrčinovou ze 7.C, o třetí místo se podělily Nicol Dostálová ze 7.A s Hanou Sanitrovou ze 6.C.

Ve IV. kategorii určené žákům 8. a 9. tříd se naopak představily jen dvě žákyně z 9.A, Anna Boučková a Eliška Klimešová, které porota ocenila shodně třetím místem.

Žáci ze III. kategorie umístění na prvních dvou místech budou reprezentovat školu v obvodním kole.


Soutěž o nejkrásněji vánočně vyzdobenou třídu

vanocni-vyzdoba

Fotografie


Konverzační soutěž v německém jazyce

Dne 14. prosince se konala konverzační soutěž v německém jazyce. Soutěže se zúčastnili žáci 8. a 9. ročníků a jejich úkolem bylo v německém jazyce hovořit na jedno ze sedmi témat, které si vylosovali. Všichni soutěžící prokázali jazykovou pohotovost a obratnost  při konverzaci a zaslouží si pochvalu za přípravu na soutěž a za předvedený výkon.

Nejlépe si v soutěži vedla Natalia Koláčková ze třídy 9. A, na druhém místě se umístila Taťána Krpcová z 9. A a třetí místo získala Natálie Trnková z 8. A. Žákyním umístěným na prvních třech místech blahopřejeme, ostatním soutěžícím patří pochvala za účast a Natalii Koláčkové držíme palce v dalším kole konverzační soutěže, které se bude konat 14. února ve Středisku volného času Klíč.


Čertovská a Mikulášská laťka

Čertovská laťka s novým rekordem

Čertovská laťka pro 4. a 5 .třídy se na škole uskutečnila již podeváté. Malí skokani se na soutěž těšili a nakonec jich dorazilo rekordních 45.

Vítězkou v nejmladší kategorii ve 4. třídách se stala Nela Miklasová výkonem 100 cm a mezi čtvrťáky Oliver Klekar, který skočil 110 cm.

Páté ročníky ovládl Ondřej Srník, který  skočil 1 cm. Padl zde jediný rekord školy a to v zásluhou Hany Maštalířové z 5.B, které skočila 120 cm.

Pochvalu a uznání si ale zaslouží všichni závodníci, kteří se zúčastnili a předvedli tak divákům, jak se naučili do výšky skákat.

 

Mikulášská laťka má za sebou 22. ročník

V pondělí 5. prosince proběhl v hale školy 22. ročník Mikulášské laťky za velké účasti 71 skokanů, což potěšilo vyučující Tv.

V šestých třídách vyhrála Hana Karpová ze 6.B výkonem 115 cm, mezi kluky Daniel Gaško  (125 cm). Nejpočetnější kategorie měly sedmé třídy, mezi děvčaty vyhrála Marie Kuchařová ze 7.B, která skočila 130 cm a Michael Sedláček ze 7. A výkonem 135 cm. Nejméně dívek naopak bylo v kategorii 8. ročníků, kde vyhrála Tereza Czechová z 8. B, která skočila 130 cm, mezi kluky Ondřej Voleník z 8.A výkonem 150 cm. Dívky devátého ročníku vyhrála Klára Havelková, která skočila 130 cm a mezi kluky Matěj Křenek z 9.A výkonem 150 cm.

 

Nejlepší 3 soutěžící v kategorii byli odměněni drobnou sladkostí. Děkujeme všem účastníkům a věříme, že se skokanům bude dařit také v soutěžích družstev či jednotlivců.

Výsledky a fotografie ZDE


Konverzační soutěž v anglickém jazyce

Školní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce se uskutečnilo ve středu 30. listopadu. Celkem se soutěže zúčastnilo 11 žáků. V kategorii 6. – 7. tříd se vítězkou stala Nicol Nováková ze 7.A, na 2. místě skončila Hana Sanitrová z 6.C a 3. místo získal Tomáš Cvik ze 7.A. V kategorii 8. – 9. tříd se vítězem stal Jakub Kajzar z 9.B, 2. místo obsadila Natalia Koláčková z  9.A a 3. místo Markéta Krbečková z 9.A. Vítězové v obou kategoriích postupují do okresního kola.


Slavnostní rozsvícení vánočního stromu

V úterý 29. listopadu proběhlo, za hojné účasti návštěvníků a zpěvu školního pěveckého sboru, slavnostní rozsvícení školního vánočního stromu.

vanocni-strom

Fotografie


V přeboru 1. stupně 6. ZŠ v šachu zvítězil Matyáš Paseka

Ve čtvrtek 24. listopadu uspořádala naše škola ve spolupráci se Střediskem volného času Klíč a Beskydskou šachovou školou „Přebor 6. ZŠ v šachu – I.stupeň“. V turnaji na sedm kol startovalo celkem 37 hráčů.

Na stupních vítězů se umístili – 1. místo Matyáš Paseka, 2. místo Vladimír Kuča, 3. místo Vojtěch Veverka.

Gratulujeme všem účastníkům za předvedené skvělé výkony a současně děkujeme organizátorům turnaje panu Antonínu Surmovi a paním učitelkám Petře Sedláčkové a Ireně Formánkové.

výsledky turnaje


Halloweenský den 1. stupně

hall-den-1

hall-den-2

Fotografie


Retro den 2. stupně

retro-den-2

Fotografie


Exkurze deváťáků ve Frýdlantu

Autor článku: Natalia Koláčková, 9.A

Odloučená pracoviště střední školy elektrostavební a dřevozpracující jsme navštívili ve Frýdlantu nad Ostravicí na konci září. Při výstupu z vlaku už na nás čekal jeden z vyučujících, který nás dovedl do dílen, kde si nás společně s našimi učiteli rozdělil do menších skupin.

Během této exkurze jsme si mohli vyzkoušet vyrývání libovolných slov do dřevěné destičky. Stroj, který jsme při této činnosti používali, si vyrobili sami žáci střední školy, aby jejich hodiny byly občas zajímavější. Poté, co si každý práci s tímto strojem vyzkoušel, odebrali jsme se do dílen, kde jsme mohli například vidět, jak se vyrábí prkénko na krájení pečiva, které nesmí chybět v žádné domácnosti, a také jsme mohli nahlédnout do výuky.

Ke konci prohlídky jsme vytvořili malé skupinky, obdrželi jsme dřevo a šablonu a šlo se vyřezávat. Všichni jsme nakonec skončili s vlastnoručně vyřezaným jablíčkem či hlavou kočky.

Musím říct, že i když se na tuto školu hlásit nebudu, exkurze se mi líbila, byla i zábavná, a i když jsme tam strávili jen pár hodin, většina z nás odešla s novými dovednostmi.

Poděkování patří panu Míšovi a panu Kaňokovi ze SŠED Frýdek-Místek, kteří nám exkurzi připravili.


Den sportu 2. stupně

Za velmi krásného slunečného počasí se 27. září uskutečnil EVROPSKÝ DEN JAZYKŮ A DEN SPORTU pro žáky 6. – 8. tříd. Všechny soutěže probíhaly venku na školním hřišti a utkali se mezi sebou sportovci z 8. států. Soutěžili v deseti disciplínách – v přetahu lanem, slalomu s pingpongovým míčkem, skoku dalekém z místa, sběru vršků, v hodu plným míčem autovým způsobem, ve florbalových nájezdech na bránu, v hodu na cíl, ve skoku přes švihadlo, ve střelbě na basketbalový koš a štafetovém běhu.

Za každou disciplínu bylo určeno pořadí států a přidělen příslušný počet bodů. Nejnižší součet nakonec stanovil vítěze, jímž se stalo družstvo Itálie pod vedením prezidentky Hradilové, druhé skončilo Španělsko s královnou Pohludkovou a na třetím místě skončilo Slovensko vedené prezidentkou Rzymanovou. Na první tři státy čekala sladká odměna a žáci dostali také vstupenky na fotbalový zápas místního klubu.

Všichni sportovci, prezidenti, rozhodčí i jejich pomocníci podali maximální výkony, panovala skvělá sportovní atmosféra a den sportu byl opět úspěšný.

Fotografie


Den sportu 1. stupně

V pondělí 26. září proběhl na 1. stupni Den jazyků a sportu. Žáci si v první hodině povídali s vyučujícími o zemích světa a určovali, jakými jazyky se tam hovoří. Vyslechli si ukázky jazyků, prohlédli obrázky jednotlivých zemí a naučili se pár slov ve vybraném cizím jazyce.

V dalších hodinách se žáci potkávali na různých stanovištích v tělocvičnách školy a vyzkoušeli si mezi ročníky svou obratnost a fyzickou zdatnost v hodu koulí na cíl, ve střelbě míčem na koš, v chůzi přes překážky s míčkem na lžičce, v přetahování lana, ve střelbě na branku, v postupném hodu těžkým míčem, v skládání puzzle na čas a ve štafetovém skoku z místa. Na závěr celého vydařeného dopoledne proběhly štafetové běhy třetích až pátých tříd.

Cílem bylo zasportovat si, proto zvítězili všichni žáci.

Fotografie


Kroužek šachu byl zahájen

13. září byl ve školní aule slavnostně zahájen kroužek šachu zahájil. Při této příležitosti přišel pozdravit nové šachisty i populární Frymík.

Fotografie


Školní rok 2016/2017 zahájen

Po dlouhých dvou měsících se 1. září znovu otevřela škola i pro žáky, kteří o prázdninách určitě nabrali spoustu sil do dalšího školního roku. Zvláštní pozornost však k tomuto dni upírali především prvňáčci, pro něž znamenal první školní den významnou změnu v životě. Slavnostního přivítání v aule byl přítomen také primátor města Michal Pobucký  a vedoucí školského odboru Ilona Nowaková. Prvňáčkům bude první den ve škole připomínat pamětní šerpa, kterou je dekoroval pan ředitel a drobné dárky našich sponzorů.

Fotografie ze zahájení školního roku