Základní škola
Frýdek-Místek, Pionýrů 400

Školní akce 2013/14

Den dětí

I v letošním roce se Rada rodičů při 6. ZŠ ve spolupráci s SVČ Klíč chopila organizace Dne dětí pro žáky 1. stupně a již tradičně to bylo zajímavé dopoledne plné zábavy a her. Tentokrát byl Den dětí nazván Vesmírná odysea a byl tedy věnován tajuplnému vesmíru. Z dětí se pro tento den stali astronauti, kteří plnili různé vesmírné úkoly. Za odměnu pak dostali sladkou odměnu.

Fotografie

Malá klavírní předehrávka

Úterní májové odpoledne patřilo opět po roce klavírní předehrávce. I tentokrát se představili žáci, kteří navštěvují klavírní kroužek a vystoupil i školní pěvecký sbor. Téměř zaplněná školní aula s nadšením tleskala krásným výkonům nejen klavíristů, ale i pěveckého sboru.

Velké poděkování náleží Aleně Pobudové, která několik let působila ve sboru jako korepetitorka, děkuji také její následovnici Kláře Beránkové, která se této úlohy zhostí příští školní rok. Děkuji Tereze Kaniokové a Nikole Gorecké za doprovod flétny a houslí a všem členům sboru a klavíristům za jejich poctivou práci v tomto školním roce.

Den s Českým červeným křížem

Den s Českým červeným křížem, to už je tradiční akce, kterou pravidelně hostí i frýdecko-místecká 6. základní škola. A zdravotníci zde dorazili v pátek dopoledne. Přítomné kantory trošku mrzelo, že kvůli čtvrtečnímu státnímu svátku rodiče mnoho děti z páteční výuky omluvilo. Ale ostatní děti pilně pracovaly v osmi skupinách, ve kterých se jim zdravotníci věnovali. Jednu skupinu měla na starost Michaela Harvišová, zdravotník České červeného kříže Frýdek-Místek. „Tohle školení je již tradiční akcí,“ řekla Deníku zdravotnice. „Děti se například učí, jak ošetřit krvácení, jak zavolat záchrannou službu či jak se chovat při mimořádných událostech. Tím mám na mysli třeba hromadnou nehodu autobusu,“ prozradila Michaela Harvišová. Na jejím stanovišti se děti učily oživování na cvičné panně. Zdravotnice si pochvalovala, že díky opakování těchto akcí mají děti některé věci zažité. „Jeden chlapec si toho opravdu pamatuje hodně. Já si myslím, že díky těmto školením se umění poskytnout první pomoc vybaví i v pozdějších letech. Ono je to tak, když jste ve stresující situaci, tak buď omdlíte, nebo to zvládnete. Třeba jen zavolat záchranku,“ uzavřela.

IMG_1661

Fotografie

Matematické soustředění 6.A aneb Tři dny s matematikou

Matematické soustředění strávila 6.A ve dnech 5. až 7. května  v příjemném prostředí Beskyd.  Vyrazili  jsme v pondělí ráno autobusem do Frýdlantu nad Ostravicí, ubytovali jsme se v rekreačním středisku Budoucnost a hned dopoledne jsme se zabývali příklady na rozjezd.  Druhá skupina pracovala na testech z českého jazyka a angličtiny. Odpoledne jsme si lámali hlavu nad matematickými řadami, tangramy a sudoku.  Před večeří jsme si zasoutěžili s morseovkou a zahráli turnaj ve vybíjené, někteří z nás si ještě stihli zpříjemnit pobyt ve wellnes.

V úterý jsme pokračovali dalšími příklady a odpoledne jsme se vydali na vycházku k chatě U Veličků, počasí nám přálo, vrátili jsme se až na večeři.  Večer jsme se pobavili na diskotéce, kterou nám umožnil uspořádat pan provozní našeho hotelu.

Poslední den jsme počítali příklady Matboje, poté bylo závěrečné vyhodnocení matematického soustředění a nejlepší z nás byli odměněni diplomy.  Po vynikajícím obědě jsme se vrátili zpět do Místku.

Jarní škola techniky

Do slovenské Oščadnice se začátkem dubna vydalo 28 žáků 2. stupně naší školy, aby se společně se slovenskými studenty zúčastnili Jarní školy techniky, která probíhala v rámci projektu Česko Slovensko má technický talent. Akci realizovala Agentura pro regionální rozvoj ve spolupráci s Rozvojovou agenturou žilinského samosprávného kraje.

Některé děti jely, protože je technické obory zajímají, jiné, protože byly zvědavé, co je čeká v jednotlivých programech.

„Zájem byl mezi žáky mnohem větší, než bylo volných míst v autobuse a jež umožňovala ubytovací kapacita hotelu, museli jsme proto stanovit několik kritérií, podle kterých byli žáci vybráni. Byla to například účast některých žáků v projektu NatTech MS, v rámci kterého žáci naší školy navštěvují kroužky technického zaměření na Střední průmyslové škole ve Frýdku-Místku a rovněž reprezentace školy v projektu VŠB – Technické univerzity o nejlepší vynález Tvoje budoucnost – Tvoje volba, kde jedno z našich družstev získalo v závěrečném finále 1. místo za „nejlepší nápad“. Svou roli při výběru však sehrálo také průběžné studijní nasazení při běžné výuce a také chování žáků,“ vysvětlil ředitel školy Lukáš Synek.

Pracovní náplň byla na Slovensku pestrá, čas však zbyl také na vycházku do okolí oščadnického Športhotelu, kde byli žáci ubytováni.

Čeští i slovenští žáci byli rozděleni do tří skupin a pracovali ve třech programech. Ve stavebním programu se seznámili se základy stavebnictví, vyráběli například modely mostů a soutěžili, kdo postaví nejvyšší stavbu z dřevěné stavebnice.

V druhém programu, který byl zaměřen na elektrotechniku, se učili základům pájení a vyrobili si z diod blikač.

V řemeslném programu si povídali o různých řemeslech, vyráběli hlavolamy, pracovali se dřevem kovem i plasty.

„Všechny tři programy se mi moc líbily. Nejzajímavější – a myslím, že i pro většinu ostatních – byla práce v elektrotechnickém programu,“ hodnotil svou účast Jan Špaček, žák 6. třídy.

„Děti byly z pobytu nadšené, užily si to a věří, že bude možnost ještě něco podobného v blízké budoucnosti absolvovat,“ uzavřela úspěšnou výpravu na Slovensko Lucie Seidlerová, učitelka fyziky, která se dlohodobě zabývá organizací technicky zaměřených projektů na Šestce.

Fotky z akce

DSCN2810

Školní kolo pěvecké soutěže „Loutnička“

Výsledky:

1. KATEGORIE

1. místo – Filip Ručka, 1.B

2. místo – Kateřina Piechowicz, 1.B

3. místo – Aneta Peterková, 1.A

1.kategorie

2. KATEGORIE

1. místo – Jiří Skotnica, 3.B

2. místo – Veronika Větřilová, 2.B

3. místo – Jan Najvárek, 3.A

2.kategorie

3. KATEGORIE

1. místo – Kristýna Zatloukalová, 5.B

2. místo – Tomáš Valošek, 4.A

2. místo – Laura Táborská, 4.B

3. místo – Eliška Gajdová, 5.A

3.kategorie

Porota: Drabinová, Lonská, Rzymanová

Žáci umístění na prvních dvou místech postupují do dalšího kola, 2. písně s nimi nacvičí p. uč. Rzymanová.

Hudební program s Radoslavem „Gipsy“ Bangou zaměřený na prevenci rizikového chování

Dne 7. března se na naší škole uskutečnil za finančního přispění fondu Rady rodičů při 6. ZŠ hudební program zpěváka známé skupiny Gipsy.cz. Radoslav „Gipsy“ Banga se s žáky podělil o svůj osobní příběh i své zkušenosti a motivoval je k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, konzumace drog, xenofobie, rasismu, intolerance, agrese, kriminality a dalších variant rizikového chování.

3-140307-frydek-mistek-radek-banga_denik-600

O programu napsali: Deník (8. 3. 2014)

Horolezec Libor Uher besedoval se žáky

Horolezec, který jako druhý Čech vystoupil na K2, se nyní opět chystá do Pákistánu. Stihl však i besedu se žáky frýdecko-místecké 6. základní školy, kde pokračují v besedách se známými osobnostmi… celý článek

2-140213-frydek-mistek-libor-uher-beseda_denik-380

Reportáž na TV POLAR

Společenský den

Ve čtvrtek 30. ledna proběhl na naší škole při příležitosti předávání vysvědčení Společenský den, jehož úkolem bylo, aby se žáci a učitelé oblékli do gala.

Fotografie

Výtvarná soutěž „Moje veselá pizza“

Na podzim se žáci 3.B zúčastnili výtvarné soutěže vyhlášené novou pizzerií LARA na frýdeckém náměstí. Malí malíři kreslili na téma „Moje veselá pizza“. Čtyřem dětem se podařilo v soutěži uspět a v neděli 19. ledna je čekala „vykreslená“ odměna.

V 15 hodin jsme se s dětmi, jejich rodiči a rodinnými příslušníky sešli v restauraci, kde také čekali výherci ostatních škol. Pan kuchař nám předvedl, jak se pizza připravuje, a každé dítko si poté mohlo samo vyrobit vlastní pizzu z připraveného těsta. Žáci těsto vytvarovali do potřebné velikosti, potřeli ho a nanesli na něj ingredience, které mají rády, tj. šunku, mozzarellu, gorgonzolu, olivy, žampiony, kukuřici apod. Pizza byla vložena do pece, kde se před námi pekla asi 6 minut.

Nakonec jsme si pochutnali na „výtvorech“ dětí a strávili tak všichni společně příjemné nedělní odpoledne.

Michaela Drabinová

Fotografie

Vánoční sportovní turnaje

Fotografie

Vánoční jarmark

Fotografie

Čertovská a Mikulášská laťka

Mikulášská laťka

Tradiční skokanská soutěž se opět uskutečnila v naší školní hale. Již 19. ročník Mikulášské laťky proběhl 5. prosince za hojné účasti žáků 6. – 9. tříd.

Soutěžilo celkem 58 žáků, 36 chlapců a 22 dívek. Nejpočetněji byla zastoupena chlapecká kategorie 6. tříd, kde soutěžilo 16 chlapců. Naopak nejméně hochů bylo v kategorii 8. tříd, kde se odhodlali ke skoku pouze tři hoši. U děvčat 9. ročníku byla jen jedna jediná skokanka.

Všem soutěžícím děkujeme a přejeme moc úspěchů v dalších skokanských soutěžích a v jubilejním
20. ročníku příští rok.

Kategorie 6. tříd

1.        Tereza Csechová                6.C      120

2.        Tereza Senftová                 6.C      120

3.        Markéta Krbečková          6.A     115

 

1.        Dominik Vlačuha   6.B      125

2.-3. Dominik Horňák      6.A     125

2.-3.   Jakub Juroška         6.B      125

 

Kategorie 7. tříd

1.        Lucie Plesníková                7.B      125

2.        Jana Durčáková                 7.A     125

3.        Marie Bílá                            7.B      125

 

1.        Pavel Fuciman        7.A     135

2.        Martin Bartoš         7.C      135

3.        Denis Lengyel         7.B      130

 

Kategorie 8. tříd

1.        Denisa Říhová                     8.A     130

2.        Hana Tran Gia                    8.A     125

3.        Tereza Koutná                    8.B      115

 

1.        Filip Šerý                  8.A     155

2.        Pavel Ferko             8.B      135

3.        Tomáš Stavárek     8.A     135

 

Kategorie 9. tříd

1.        Lenka Dubravská               9.A     125

 

1.        Lukáš Konkoľ          9.B      155

2.        Matěj Holeš             9.A     150

3.        Daniel Havela         9.A     135

Čertovská laťka

Také mladší soutěž ve skoku vysokém se zabydlela na půdě naší školy. Již 6. ročník Čertovské laťky – soutěže určené pro žáky 4. a 5. tříd – proběhl také 5. prosince 2013.

Žáci se sešli ke skokanskému klání již v 9 hodin ráno. Celkem jich přišlo 33, z toho 16 dívek a 17 chlapců. Soutěže se zhostili
s chutí a elánem.

Děkujeme za krásné výkony a skvělou atmosféru a doufáme, že se se skokany uvidíme i v dalších letech.

Kategorie 4. tříd

1. Laura Táborská       4.B  100

2. Gabriela Povalová    4.B  100

3. Tereza Bakotová      4.B  100

 

1. Ondřej Novotný  4.A      115

2. Dan Kulštejn    4.A      110

3. Michael Sedláček 4.A 105

 

Kategorie 5. tříd 

1. Sandra Kolčáková     5.A  105

2. Nikola Ručková       5.B  100

3. Kristýna Zatloukalová 5.B 95


1. Damián Hlaváč   5.A  120

2. Matyáš Pokorný  5.B  115

3. Patrik Bartoš   5.A  115

 

Fotografie

Školní kolo v šachu

Šachistů je na Šestce mnoho. Abychom vybrali do okresního kola ty nejlepší, rozhodli jsme se uspořádat dne 29. 11. 2013 školní kolo. O spolupráci jsme požádali pana Antonína Surmu z Beskydské šachové školy, se kterou máme ty nejlepší zkušenosti.

Jak to dopadlo?

Bezkonkurenčně zvítězil Jan Marciňa z 5.A, který neztratil žádný bod, druhý se umístil Štěpán Surma z 3.A , ten prohrál pouze s Honzou a třetí skončil Michael Sedláček ze 4.A, který byl poražen právě oběma dvěma předchozími soupeři.

Všem děkujeme za bojovnost při jednotlivých šachových partiích a zvláště jsme rádi, že šachy nejsou pouze záležitostí chlapců. Zúčastnila se jich také jedna dívka – Klára Zálešáková z 3.B, která „osvěžila“ tuto šestnáctičlennou skupinu.

Pořadí nejlepších deseti hráčů:

Poř. Jméno Rtg Klub Body BH.
1 Marciňa Jan 1517 6.ZŠ FM – 5.A 8,0 26,5
2 Surma Štěpán 1100 6.ZŠ FM – 3.A 7,0 25,5
3 Sedláček Michael 1100 6.ZŠ FM – 4.A 5,5 28,0
4 Valošek Tomáš 1250 6.ZŠ FM – 4.A 4,5 29,0
5 Drahotuský Vojtěch 1000 6.ZŠ FM – 4.A 4,5 25,0
6 Daněk Ondřej 1100 6.ZŠ FM – 4.B 4,0 29,5
7 Principe Richard 1000 6.ZŠ FM – 2.A 4,0 26,5
8 Kuča Vladimír 1000 6.ZŠ FM – 2.A 4,0 24,5
9 Gnojek Jan 1100 6.ZŠ FM – 1.A 4,0 22,0
10 Rýpar Martin 1000 6.ZŠ FM – 4.A 3,5 21,5

Den otevřených dveří s Malou školní akademií a Dnem hlavolamů

Tradiční Den otevřených dveří, spojený s Dnem hlavolamů a Malou školní akademií, proběhl v pátek 15. listopadu v základní škole na ulici Pionýrů. Během dopoledne mohli rodiče navštívit výuku ve třídách a v aule zhlédnout dvě představení školní akademie. Odpoledne se pak mohli se svými dětmi zúčastnit Dne hlavolamů, vyzkoušet si své logické myšlení při luštění sudoku a nejrůznějších „smart games“ nebo zručnost při skládání dřevěných a jiných hlavolamů. Ve školní družině nechyběla ukázka canisterapie a po celý den se promítala ve vstupní hale videa ze školních akcí. Pozvání letos přijali také zástupci střední školy elektrotechnické z Ostravy, kteří zájemcům předvedli roboty, které sestavili studenti. Robotický pes, který si na tlesknutí sednul, lehnul, rozběhl se nebo zavrtěl hlavou, se stal senzací.

Hlavním tahákem pro rodiče i veřejnost však byla odpolední představení školní akademie. „K vidění byla hudební a taneční vystoupení, nechyběl ani školní sbor v trošku netradičním provedení, hrála se i pohádka a závěr patřil recesistickému číslu chlapců. Na akademii se podílely děti z různých tříd 1. i 2. stupně,“ hodnotila akademii Iveta Rzymanová, která společně s Michaelou Drabinovou program připravovala již od konce září.

Právě Labutí jezero v podání chlapců z 9.A, kteří se při závěrečném vystoupení již počtvrté toho dne oděli do sukýnek, bylo vydařenou tečkou za celodenním programem. „Vystoupení bylo skvělé. Jsem rád, že se v naší třídě našli odvážlivci, kteří se nebojí ze sebe udělat legraci. Ale nebylo to tak snadné, jak se mohlo na první pohled zdát, zkoušky probíhaly déle než měsíc,“ komentoval vystoupení Matěj Holeš z 9.A.

„Jsem rád, že se celý Den otevřených dveří vydařil a že si do školy našla cestu řada rodičů, prarodičů nebo bývalých žáků. Na obou odpoledních vystoupeních bylo plno. Všem, kteří se jakkoli na přípravě Dne hlavolamů a akademii podíleli, patří velké poděkování

IMG_0670

Další foto

Malá školní akademie – video

Den otevřených dveří a Den hlavolamů – video

Napsali o nás

Cvičná evakuace školy se zásahem hasičů

Dne 2. 10. proběhla na naší škole cvičná evakuace. Letos byla tato akce zpestřena i o zásah HZS Frýdek-Místek. Všichni žáci i učitelé opustili školu do tří minut a následně mohli zhlédnout příjezd tří vozidel hasičského záchranného sboru. Skupinka žáků si vyzkoušela i průchod zakouřeným prostorem spojovací chodby. Po ukončení akce měli žáci možnost seznámit se s hasičskou techniku.

Foto z akce

O akci napsali (Deník 3. 10. 2013)

Den sportu a jazyků na 2. stupni (27. 9. 2013)

V chladném dni 27. září se DEN SPORTU pro žáky 6. – 8. tříd konal v prostorách tělocvičny a haly. Sportovci z osmi států se utkali v osmi disciplínách – v přetahu lanem, slalomu, skoku dalekém z místa, v hodu plným míčem autovým způsobem, bowlingu do pet lahví, ve florbalových nájezdech na bránu, ve střelbě na basketbalový koš a štafetovém běhu.

Za každou disciplínu bylo určeno pořadí států a přidělen příslušný počet bodů. Nejnižší součet dal nakonec vítěze, jímž se stalo družstvo Velké Británie pod vedením prezidentky Šáchové, druhá skončila Itálie s prezidentkou Kolářovou a na třetím místě skončila Francie vedená prezidentkou Zelenkovou.

Všichni sportovci, prezidenti, rozhodčí i jejich pomocníci podali maximální výkony, panovala skvělá sportovní atmosféra a Světový den sportu byl opět úspěšný.

Foto z akce

Den sportu a jazyků na 1. stupni (26.9.2013)

Den sportu a den jazyků pro 1. stupeň naší školy proběhl tento rok ve školní hale a tělocvičně. Bohužel nám nepřálo počasí a museli jsme tomu přizpůsobit i sportovní  program. Státy s jednotlivými prezidenty se sešly v hale, když se předtím krásně naučily pokřiky a pozdravy v různých světových jazycích. Předvedly se postupně tyto státy: USA, Polsko, Rusko, Slovensko, Německo a Itálie. Po slavnostním zahájení se začalo závodit. Celkem se děti zúčastnily osmi soutěží. První soutěž probíhala v hale a každý stát musel štafetovým způsobem překonat určenou dráhu za pomocí švihadla. Ne všem se přeskoky dařily, ale nakonec to všichni soutěžící zvládli. Poté se tři státy i se svými prezidenty odebraly do tělocvičny, kde na ně již čekaly jednotlivé soutěže. Házeli na koš, běželi slalom a trefovali na bránu a měli i hod na cíl. V hale se soutěžilo v hodu medikem, skoku z místa a skoku na míči. Po malé přestávce na svačinku se posilněná družstva vydala opět soutěžit, jen si vyměnila místa. Všichni si krásně zazávodili a předvedli, co v nich je. Poslední soutěží byla běžecká štafeta, kde se opět někteří vydali ze všech svých sil. Po vyhlášení výsledků a rozdání cen se děti rozešly ke svým učitelům, kteří je již jen doprovodili na zasloužený oběd. Celé dopoledne se moc vydařilo a děti se už určitě těší na další podobné soutěže.

Foto z akce