Základní škola
Frýdek-Místek, Pionýrů 400

Ozdravný pobyt 4.A, 4.B, 5.A

Den první – pondělí 14. 5. 2018

Jak bylo plánováno, vyrazili jsme v 8:30. Cesta nám příjemně utekla a v pořádku jsme dojeli na místo pobytu.

Děti se zabydlely na pokojích, prohlédly si budovu a okolí. Protože byly hladové, vydali jsme se na oběd. Pochutnali jsme si na kuřecím vývaru a poté na kuřecích nudličkách s rýží. Dětem chutnalo, ale největším lákadlem byl místní bufítek.

Po odpoledním klidu jsme obešli místní přehradu Horní Bečvu. Na břehu děti využily přírodní posilovnu nebo si jen tak hrály. Jelikož jsme na horách a brzy všem vytrávilo, vrátili jsme se na svačinu a hned po ní jsme zdolali sjezdovku i bez sněhu v obou směrech.

Protože sil bylo dostatek, zahráli jsme si fotbal, badminton, vybíjenou, někteří relaxovali, kreslili si apod…
Všichni se těšili na večeři. Špagety měly úspěch a mnozí si šli přidat (někteří i dvakrát).

Po večerní hygieně jsme chvíli fandili českým hokejistům nebo hráli deskové hry.

Fotografie

Den druhý – úterý 15. 5. 2018

Den jsme začali nadšeně s heslem Ve zdavém těle zdravý duch (vzduch). Po rozcvičce jsme se pořádně nasnídali, sbalili a vyrazili na Benešky. Dětský smích a dobrá nálada přilákaly čtyřnohého chlupatého kamaráda, který nás doprovázel téměř celou cestu. Když jsme došli do cíle, čekala na děti enviromentálně zaměřená hra. Po zdárném splnění jsme se vydali zpět, protože se začalo počasí poněkud kazit. Došli jsme tak akorát, když měl pan kuchař právě dovařený oběd. Pochutnali jsme si na skvělé gulášové polévce (někteří zvládli i tři porce), a úžasných borůvkových knedlících. O přídavky opět nebyla nouze. Jelikož nám počasí nepřálo, odpoledne jsme strávili kreativně. Ve skupinkách děti dostaly nelehký úkol – ztvárnit patrona oblasti Horní Bečvy. Děti se úkolu zhostily s nadšením, a tak vznikli Bečchránce, Kameňák, Horní Bečmen, Horní Bečvák, Bečvanda, Bio-man, Bečvous, Balvan Horba, Bečvánka Duhová a Bečmínek Horní. Během tvoření se děti občerstvily chlebem s rybí pomazánkou. Na dotaz jaká je, děti odvětily, že výborná. Po svačině děti představily své patrony. S plnými bříšky po večeři jsme si zahráli hru s názvem Evoluce. Tím však večer nekončil. Děti měly možnost potrénovat si paměť. Zahráli jsme si Kimovu hru zaměřenou na poznávání rostlin a živočichů. Některým se ani nechtělo uvěřit, že už den končí.

Fotografie

Den třetí – 16. 5. 2018

Po ranních rituálech se zdatnější jedinci vydali směrem na Martiňák, Mečovou a Kladnatou. Druhá skupina dětí vyrazila k přehradě a následně do centra Horní Bečvy. Obě skupiny se setkaly na pozdním obědě. Čekala na nás česká klasika – vepřo, knedlo (bramborové), zelo.

Protože byl přislíben táborák, děti se rozběhly do okolí areálu pro dříví. Vzaly to zodpovědně a zajistily dříví na další tři táboráky. Poté měly odpolední klid a samozřejmě nezapomněly na návštěvu místního bufetu.

„Vše nejlepší!“ přály děti své spolužačce k narozeninám a užily si skvělou narozeninovou párty u které samozřejmě nechyběly balónky, hry, soutěže a krásný dort.

Odpoledne nám zpříjemnili dva místní myslivci, kteří děti seznámili s jejich prací a nechyběly také ukázky trofejí, kožešin, skeletů, vábniček a nechyběla ani myslivecká trubka s originální fanfárou.

Po večeři si děti vyzkoušely volby nanečisto. Do provizorní urny vložily svůj hlas, který patron lesů a hor se jim nejvíce zamlouval. Následně jsme se odebrali k ohništi a za doprovodu kytary a houslí si zazpívali táborové písně a opekli špekáčky.

Po nabitém dni usli všichni jako špalci.

Fotografie

Den čtvrtý – 17. 5. 2018

Počasí nám moc nepřálo, proto jsme si nemohli užít naši oblíbenou rozcvičku. Snídani jsme si s radostí užili a zbytek dne se nesl v duchu pokusů. Přijela za námi paní Gluchová a zasvětila nás do tajů fyzikálních jevů, které si děti s nadšením vyzkoušely. Víte, co je to setrvačnost? Jak nafouknout balón? Co je to sopka? Na všechny tyto otázky dostaly děti odpověď.

Oběd nás opět nezklamal a pochutnali jsme si na rajské omáčce.  Po fyzikálně chemickém vyžití se děti vrhly do literárně – tvořivé práce. Na určitý počet slov, která hledaly v objektu budovy, musely vytvořit příběh. Protože nám nevyšlo počasí a nemohli jsme navštívit místní jízdárnu a povozit se na koních, jako odškodnění dostali všichni nanuky.

Děti netušily, že je čeká tematická večeře. Po naservírování rizota si děti mohly vyzkoušet, jak se jí v Číně. Někteří nás mile překvapili a opravdu snědli večeři jen pomocí hůlek. Následně byly vyhlášeny výsledky předchozích soutěží a poté se děti s nadšením rozběhly na pokoje vymódit se na diskotéku. Všichni si to krásně užili a naší odměnou byl výrok: „moje první diskotéka v životě a byla skvělá!“.

Zítra se vracíme do svých domovů a všichni si vezeme spoustu krásných a nezapomenutelných vzpomínek a zážitků, které jsme si zde vzájemně užili a prožili.