Základní škola
Frýdek-Místek, Pionýrů 400

Úspěchy žáků naší školy 2018/19

Druhé místo ve šplhu

Okrskové kolo ve šplhu pro 2. stupeň se uskutečnilo 25. ledna v tělocvičně 5. základní školy. Soutěžilo mezi sebou šest škol.

Družstvo našich chlapců ve složení Ondřej a Vojtěch Pavelkovi, Daniel Braun (všichni 9.B) a Ondřej Kotásek (9.C)  dosáhlo ve šplhu na 2. místo a postupuje do okresního kola.

V jednotlivcích zaznamenal úspěch Ondřej Pavelek, který skončil celkově třetí.

Družstvo děvčat ve složení Klára Kotásková (6.A), Lucie Marciňová, Kateřina Závodná (obě 6.B) a Marie Kuchařová (9.B) skončilo těsně pod stupni vítězů.

Všem děkujeme za účast a chlapcům přejeme hodně štěstí v okresním kole.

Fotografie a video


Vojta Drahotuský zvítězil v okresním kole dějepisné olympiády

Ve čtvrtek 17. ledna proběhlo na ZŠ Jiřího z Poděbrad ve Frýdku okresní kolo dějepisné olympiády, kde naši školu reprezentoval suverénní vítěz školního kola Vojtěch Drahotuský z 9.A. Okresního kola se zúčastnilo celkem 33 žáků z 33 základních škol a víceletých gymnázií. Vojta zde prokázal svůj všeobecný přehled a znalosti a po loňském vítězství v okresním kole olympiády v českém jazyce dokázal zvítězit i v dějepisné olympiádě. Svým 1. místem si rovněž zajistil účast v krajském kole, které se uskuteční v březnu v Ostravě. Gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.


Stříbro z halového turnaje v kopané

V úterý 8. ledna se na 1. základní škole konal novoroční turnaj v halové kopané, v němž soutěžilo pět družstev z pěti frýdecko-místeckých škol.

Naši chlapci předvedli skvělý výkon a umístili se na krásném druhém místě.

Školu reprezentovali: z 2. B Jakub Beneš, Erik Janíček, Šimon Tvrdý, z 3.A Jakub Hofman, z 3.B Šimon Ručka, Jindřich Široký, z 3.C Dominik Neusser a Eliáš Žipaj. Gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.


Právo na důstojný život

Jsou různé druhy soutěží, z fyziky, matematiky, dějepisu, ale z občanské výchovy? Žáci z 9.A takovou soutěž navštívili. Konala se ke Dni lidských práv a v úterý 18. 12. vycestovali naši zástupci do Ostravy na Gymnázium Olgy Havlové. Soutěžící měli za úkol nejen zpracovat prezentaci na téma „Právo na důstojný život“, ale také ji předvést. Naši žáci se zaměřili na podtémata rasismus, práva v Číně a lidé s postižením. Z 15 účastníků se žáci Vojta Drahotuský a Fany Odlevák umístili v cenách diváků druzí. Za účast děkujeme také Kristýně Kaniokové, Nicol Novákové, Tomáši Cvikovi, Jakubu Buchtovi a paní učitelce Sasýnové, která nás do soutěže přihlásila a doprovázela nás na ni.

Nicol Nováková, 9.A


Okresní přebory v šachu ZŠ – 3. místo v obou kategoriích

Je již tradicí, že první prosincový týden patří na základních i středních školách v okrese Frýdek-Místek šachu.

Letos jsme vyslali do obou kategorií dvě družstva.

V úterý 4. prosince získalo bronz družstvo A 1. stupně, ve kterém hráli Jonáš Létal ze 4.A, Hynek Létal ze 3.A, Martin Mynář a Vanesa Filipová, oba z 5.B. Hned následující den 5. 12. vybojovalo také bronz družstvo druhého stupně v sestavě Petr Gnojek z 8.A, Matyáš Paseka z 6.A, Jan Bjolek ze 7.A a Vladimír Kuča ze 7.D.

Obě družstva podala výborné výkony, ale na postup do krajského kola to bohužel nestačilo.

V počtu 20 čtyřčlenných týmů 1. stupně se neztratilo ani naše B družstvo, které skončilo na krásném 6. místě. Hrálo v sestavě Lukáš Daněk z 5.A, Matěj Trojak a Jakub Pleva ze 4.B a Justýna Prusková z 2.B.

Družstvo B 2. stupně, v sestavě Jiří Šrámek ze 7.D, Richard Principe ze 7.A, Alexandr Chovanec a Klára Kotásková z 6.A, skončilo v těžké konkurenci na místě devátém.

Všem zúčastněným děkujeme.


Krásné vystoupení sester Běčákových na Vánoční notě

Ve středu 12. 12. 2018 se již po šestnácté konala v krásném sále ZUŠ v Místku pěvecká sólová soutěž Vánoční nota.

I letos se této soutěže zúčastnila nejlépe zpívající děvčata 1. stupně. V mladší kategorii to byla IZABEL BĚČÁKOVÁ  z 1.B a v druhé kategorii zpívala její sestra ERIKA BĚČÁKOVÁ z 3.C. Děvčata si ještě jako překvapení připravila pro porotce a ostatní soutěžící dvojhlas, který zazpívala na závěr této soutěže. Všem se jejich vystoupení velmi líbilo.

Oběma děvčatům moc děkujeme za krásný pěvecký zážitek a Izabelce gratulujeme za 1. místo v soutěži.


Naši florbalisté dvakrát stříbrní

Prosinec je měsíc, kdy probíhají turnaje ve florbalu. Naše škola se zúčastnila jak turnaje starších, tak mladších žáků.

Ve středu 5. 12. proběhl turnaj starších v Raškovicích. Z důvodu nemoci či zranění měl náš tým početně skromnou lavičku, ale i tak žáci bojovali statečně a umístili se na celkovém druhém místě, nestačili pouze na domácí. Reprezentovali nás brankář Patrik Němec z 8.C, Ondřej Chudjak z 8.B, Jan Šimík, Matěj Volný, Daniel Braun, Martin Roman a Martin Rýpar z 9.B a Jakub Buchta z 9.A.

V úterý 11. 12. proběhl turnaj mladších na 7. ZŠ v Místku. I tentokrát jsme nestačili pouze na domácí a získali cenné druhé místo. V průběhu turnaje jsme porazili 8. ZŠ, 4. ZŠ i Raškovice. Reprezentovali nás brankář František Merta ze 7.A, Jan Bjolek, Mikuláš Čajánek a Karel Konečný ze stejné třídy, Patrik Popluhár, Tomáš Zatloukal a Daniel Škola ze 7.B, Vladimír Kuča ze 7.D a Daniel Lanča z 8.B.

Všem chlapcům gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.


Zlato a stříbro z okskových kol halového fotbalu

Měsíc listopad bývá každoročně ve znamení halových soutěží v kopané. Letos se nám nejdříve představili mladší kluci, kteří nakonec po dvou vítězstvích a jedné remíze obsadili kvůli horšímu skóre nepostupové 2. místo. Starší žáci se mezi dalšími čtyřmi týmy neztratili, po třech vítězstvích a jedné remíze nakonec okrsek vyhráli, a zahrají si tak na domácí půdě v okresním kole.

Družstvo mladších: Jan Bjolek, Šimon Bittner, Karel Konečný (7.A), Patrik Popluhár, Tomáš Zatloukal,  Jakub Delinčák (7.B), Vladimír Kuča (7.D), bránu úspěšně hájil Tomáš Teper (7.C).

Starší kluci: Ondřej Chudjak (8.B), Mário Kakara (9.A), Martin Roman, Dušan Vlačuha, Alexandr Cisovský (9.B), Filip Čech (9.C), Matyáš Žáček (9.D), v bráně chytal Pavel Klečka (9.D).

Všem chlapcům patří poděkování za vzornou reprezentaci školy.


Vítězství v matematické Zlaté cihle a Fyzikální lize

Ve čtvrtek 1. listopadu 2018 se na Gymnáziu Cihelní konaly hned dvě soutěže, matematická Zlatá cihla a Fyzikální liga. V obou těchto soutěžích naše škola uspěla. Z dopolední Cihly si první cenu odnesl Vojtěch Drahotuský, školu pak dále skvěle reprezentovali Adéla Kolková, Tereza a Nicol Novákovy, Eliška Skotnicová a Ondřej Roman (všichni z 9.A).

Fyzikální ligy se zúčastnily dva týmy. První, ve složení Mário Kakara, Tereza Nováková, Ondřej Roman, (z 9.A) a Klára Zálešáková (z 8.A), obsadil 4. místo a druhý, v sestavě Adéla Kolková, Nicol Nováková, Vojtěch Drahotuský (z 9.A) doplněn o Ondřeje Voleníka ze SPŠ  v soutěži zvítězil. A vyhráli putovní pohár. Reprezentatům děkujeme.


Republikové finále v přespolním běhu

Ve čtvrtek 18. října 2018 se uskutečnilo za krásného, teplého podzimního počasí Republikové finále v přespolním běhu. Kluky čekalo velmi brzké ranní vstávání, dlouhá cesta vlakem do Hradce Králové a odtud ještě MHD za město do areálu u Stříbrného rybníka. Celý náš tým byl dobře naladěn, nažhaven a rozhodnutý poprat se o co nejlepší umístění.

Na místě konání závodu se sešlo přes 350 účastníků tohoto finále, nechyběly silné týmy tvořené lyžaři, triatlonisty, běžkaři, orientačními běžci.  Pro kategorii starších kluků by připraven okruh dlouhý 1650 m, který museli absolvovat dvakrát.

Kluci se od startu drželi v chumlu soupeřů ve střední části. Prašná, písečná rovinatá trasa jim tentokrát moc nesedla, navíc úzké cestičky nebyly vhodné k předbíhání. Po náběhu do druhého kola začali postupně předbíhat soupeře a lepšili své umístění. Nejlepší z našich doběhl Ondra Pavelek na krásném 8. místě, Ondra Kotásek byl třicátý a Štěpán Surma třicátý šestý. Kvůli zdravotním indispozicím Vojty Pavelka a podvrtnutému kotníku Vojty Dudy je konečné deváté místo z 15 družstev naprosto famózní.

Všem klukům velice děkujeme za skvělou reprezentaci školy. V roce 2018 jde o třetí účast žáků naší školy v republikovém finále – tedy po házené a šachu.


Krajský přebor naši atleti proměnili v mistrovství ŠESTKY

Za krásného slunečného počasí proběhlo 9. října v Krnově krajské kolo v přespolním běhu. Náš silný tým do něj nastupoval z pozice vítěze okresu Frýdek-Místek a největšího favorita. S touto rolí se atleti z naší školy popasovali na výbornou a své soupeře zcela deklasovali.

Trať vedla kilometr a půl do kopce, po otočce pak stejným směrem zpět. Bohužel diváci neměli přehled, jak si kdo na trati vede, a tak bylo možno fandit pouze posledních 200 m. Po 6 minutách se objevil Ondra Pavelek jako první běžec mířící do cíle. K velikému překvapení všech se za ním objevil jeho bratr Vojta, následován Ondrou Kotáskem a Štěpánem Surmou, tedy čtyři běžci z jedné školy, což na soutěži takové úrovně nikdo nepamatoval. Náš tým tedy zvítězil s naprostou převahou s nejnižším možným počtem bodů, na 18. místě pak v pohodě doběhl i náš pátý člen družstva Vojta Duda.

Na stupních vítězů tak žáci z naší školy přebrali diplom a medaile za 1. místo v kraji a užili si uznání všech soupeřů.  Čekaly je také medaile pro nejlepší tři běžce.

Všem klukům patří velká gratulace a poděkování za nejpřekvapivější postup na Mistrovství ČR do Hradce Králové.

Poděkování za tento skvělý úspěch patří rovněž učitelům tělesné výchovy v čele s paní učitelkou Maštalířovou, která kluky na soutěž doprovázela.


Vítězství v okresním kole přespolního běhu

V okresním kole přespolního běhu jsme měli 2 družstva ve starších kategoriích.

Děvčata ve složení Eliška Skotnicová, Nicol a Tereza Novákovy z 9.A, Karolína Chrastinová z 9.B  a Hanka Karpová z 8.B zabojovala a vezou si z Třince bronzové medaile. Terka Nováková dokonce dvě, protože doběhla mezi děvčaty na 3. místě.

Kluci svůj postup do okresu měli trošku složitější, a to z důvodu souběhu dvou soutěží v jednom dni. Nakonec se povedlo a na start dvou okruhů měřících 1,5 km se postavili i naši chlapci. Jejich bojovnost byla obdivuhodná. Od začátku se na špici mezi nejlepšími držel Ondra Pavelek podporovaný bratrem Vojtou a Ondrou Kotáskem a hned za vedoucí skupinkou také Štěpán Surma. Tak nabíhali také do druhé poloviny závodu. Kluci si velice dobře rozvrhli své síly a nakonec Ondra Pavelek celý závod vyhrál, jeho bratr Vojta doběhl na skvělém 4. místě, a protože hned za ním byl Ondra Kotásek a Štěpán Surma, tak si kluci vybojovali celkové vítězství a postup do krajského kola v Krnově. Tým podpořil také Vojta Duda, který byl sice nebodujícím závodníkem, přesto doběhl v první polovině startovního pole.

Velké poděkování za reprezentaci školy a věříme, že si kluci přibalí formu také do Krnova a letošní druhou krajskou soutěž zvládnou co nejlépe.


Krajské kolo atletického čtyřboje

Krajské kolo atletického čtyřboje proběhlo ve středu 26. září v Opavě. I když se nám zranili dva žáci, kteří startovali v kole okresním, postavili jsme silné mužstvo. Reprezentovali nás Ondřej Pavelek, Vojtěch Pavelek a Jan Haratyk z 9.B a Mário Kakara z 9.A. Chlapci se velice snažili, některé výkony se jim opravdu povedly. Je však třeba vyzdvihnout zejména Ondrův výkon na 1000 metrů. Jeho čas 2:50 minuty byl suverénně nejlepším ze všech. Nakonec chlapci skončili v druhé polovině zúčastněných škol, avšak získané zkušenosti jistě zúročí v dalších atletických závodech konaných na jaře. Děkujeme za vzornou reprezentaci.


Přespolní běh žáků 2. stupně

Opět nám začaly sportovní soutěže a opět jsme v nich zanechali podstatnou stopu. 26. září se uskutečnilo okrskové kolo v přespolním běhu.

Všechna naše družstva si vedla velice dobře. Starší hoši stejně jako mladší skončili na krásném 2. místě.

Za starší kluky závodili: Ondra Kotásek z 9.C, Ondra Roman z 9.A, Vojta Duda z 9.D, Štěpán Surma z 8.A a Tadeáš Svoboda z 8.C. Nejlepším běžcem našeho týmu byl Ondra Kotásek, který doběhl druhý, následován Štěpánem Surmou na 3. místě.

Mladší hoši ve složení Adam Chovančík a Aleš Majstryszin z 6.A, Ondra Srník ze 7.B, Franta Merta a Honza Bjolek ze 7.A se opět ukázali ve výborném světle a zaslouženě si odnesli diplom za druhé místo. Nejlepšími běžci našeho týmu byli Adam Chovančík a Aleš Majstryszin.

Mladší děvčata v chladném dopoledni také zabodovala. Vyběhala si krásné 2. místo, navíc celé startovní pole pokořila Barbora Bystřičanová ze 6.C a zvítězila mezi jednotlivci. Následovaly pak Hanka Maštalířová a Jana Grygaříková ze 7.A a Katka a Lucka Marciňovy z 6.B.

Starším děvčatům se tentokrát vydařilo okrskové kolo nejlépe a po krásném a obětavém výkonu všech děvčat získaly nádherné 1. místo. Nejlepší běžkyní byla Tereza Nováková z 9.A, která doběhla celkově druhá. Dále školu reprezentovaly: Eliška Skotnicová a Nicol Nováková z 9.A a Hanka Karpová z 8.B.

Všem reprezentantům školy děkujeme a věříme, že se další sportovní úspěchy naší škole nevyhnou.


Přespolní běh žáků 1. stupně

Ve čtvrtek 27. září proběhl na hřišti u Sokolovny první ze závodů, kterých se naši žáci prvního stupně letos zúčastnili –  okrskové kolo v přespolním běhu. Do běžeckého boje se vydali Damián Peřina a Adéla Dluhošová z 5.B, Šimon Surma a Kateřina Ungrová ze 4.A, Šimon Ručka ze 3.B, Kristýna Szantayová ze 3.A, Štěpán Šimanský z 2.A, Neea Holečková z 2.B a Martin Funiok s  Julií Vavříkovou z 1.B.

V závodu startovalo celkem 8 škol z Frýdku-Místku. Děti předvedly krásné výkony, ale i přes velké úsilí se v konkurenci žáků z atletických oddílů nedokázaly prosadit. Výborného úspěchu dosáhl Šimon Surma, který vybojoval krásné 3. místo.  Děkujeme všem za reprezentaci školy.


Naše škola získala ve štafetě opět 1. místo

V pátek 21. 9. 2018 se na atletickém stadionu ve Frýdku-Místku tradičně konala olympiáda pro mentálně postižené, do které jsou vkládány závody družstev žáků 7. tříd základních škol. Závodníci běží štafetu 5 x 400 m. Naše družstvo, letos ve složení Hana Maštalířová, Jana Grygaříková, Jan Bjolek, Šimon Bittner (7.A) a Tomáš Zatloukal (7.B), již potřetí v řadě zvítězilo a odneslo si putovní pohár primátora Frýdku-Místku.


Vítězství v atletickém čtyřboji

Ve středu 19. 9. 2018 proběhlo v Třinci okresní kolo Atletického čtyřboje pro ZŠ a víceletá gymnázia. Naše družstvo starších žáků ve složení Ondřej Pavelek, Vojtěch Pavelek, Dan Kulštejn (9.B), Ondřej Chudjak (8.B) a Mário Kakara (9.A) vybojovalo svými výbornými výkony zlaté medaile a postupuje do krajského kola, které se uskuteční v Opavě.

Nejlepšího bodového hodnocení (1 940 b.) v celém závodu dosáhl Ondřej Pavelek, který zvítězil jak ve skoku do dálky výkonem 5,50 m, tak v běhu na 1 000 m v čase 3:01,85. Druhý nejlepší závodník ztratil na Ondru 222 b.